g

Gravida proin loreto of Lorem Ipsum. Proin qual de suis erestopius summ.

Recent Posts

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Follow Us:
Wróć na górę

Budowa domu krok po kroku. O czym trzeba pamiętać?

Budowa własnego domu to doskonała inwestycja, która zapewnia komfort, bezpieczeństwo i niezależność. Podczas stawiania własnego budynku ma się wpływ na każdy element konstrukcji – to jak będzie kształtować się przestrzeń i jak będą prezentować się wnętrza. Współpracując z ekspertami, zyskuje się pewność, że dom będzie sprawdzać się przez lata, a nowoczesne technologie zagwarantują niskie koszty eksploatacji. 

Wybór działki i projekt domu

Na samym początku trzeba rozpocząć od wyboru odpowiedniej działki budowlanej oraz przygotowania planu, aby móc ruszyć z dalszymi etapami. Dla wielu osób zakup działki stanowi spore wyzwanie, ponieważ nie wiedzą, na co zwracać uwagę. Do ważnych kryteriów, o których trzeba pamiętać, są:

  • możliwości finansowe – w kontekście samej działki oraz później stawianego budynku;
  • ukształtowanie powierzchni działki – nierówności terenu wymagają więcej pracy i przygotowania go pod budowę;
  • kształt działki – im bardziej typowy, tym łatwiej wkomponować budynek;
  • ustawienie jej względem stron świata – jest to ważne kryterium, gdy chce się zbudować dom ekologiczny – pasywny czy z  instalacją fotowoltaiczną;
  • jakość gruntu – podmokła działka wymaga innego rodzaju fundamentów, aby nie stanowić zagrożenia dla konstrukcji budynku;
  • dostęp do drogi dojazdowej i mediów – ważne, aby obecna była droga publiczna, a nie prywatna, a także by działka była wyposażona w niezbędne przyłącza – prądu czy gazu;
  • otoczenie działki – warto zwrócić uwagę także na infrastrukturę w pobliżu, z której będzie się korzystało niemal każdego dnia.

Następnie trzeba zdecydować się na projekt domu – czy wybrany będzie ten już gotowy, który można swobodnie zaadaptować na własne potrzeby, czy jednak zleci się wykonanie projektu od podstaw. Pierwsze rozwiązanie jest niewątpliwie szybsze oraz tańsze. Z kolei drugie pozwoli na stworzenie budynku, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb rodziny. Przy tym będzie odpowiadać specyfice działki i otoczenia.

Zadbanie o wszystkie formalności

Jeśli już wybór działki oraz decyzje związane z rozpoczęciem budowy domu masz już za sobą, przychodzi czas na załatwienie wszystkich formalności. Przede wszystkim warto wiedzieć, że obecnie w większości przypadków nie jest już konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli obszar oddziaływania budynku nie będzie w żaden sposób wykraczać poza teren samej nieruchomości, nie potrzeba ubiegać się o ten dokument. Z kolei jest to ważne, kiedy dom jest stawiany na terenie objętym ochroną przyrody czy będzie on powodować duży hałas dla otoczenia.

Pomimo tego należy pamiętać o innych ważnych formalnościach. Nadal trzeba udać się do urzędu miasta, by zgłosić samą budowę. Pozwolenie na budowę jest wydawane w ciągu 65 dni od złożenia kompletnego oraz poprawnego wniosku. Z kolei samo zgłoszenie nabiera mocy prawnej po 30 dniach. Po otrzymaniu zgód powinno się powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o dacie rozpoczęcia prac. Zgoda jest ważna przez 3 lata, więc nie warto odkładać jej w czasie.

Budowa domu i poszczególne etapy

Jeśli już mamy zgody, trzeba wybrać ekipę budowlaną, która weźmie na swoje barki postawienie Twojego wymarzonego domu. Przy tej decyzji trzeba przyjrzeć się takim kwestiom jak doświadczenie, uprawnienia, referencje, specjalizacja firmy oraz kompleksowość oferowanych usług. Jakie kroki są następne w całym procesie stawiania budynku?

  • Ogrodzenie działki oraz wytyczenie fundamentów budowanego domu;
  • Prace mające na celu przygotowanie gruntu pod fundamenty oraz wyrównujące cały teren;
  • Postawienie fundamentów z uwzględnieniem izolacji, rozprowadzeniem elementów kanalizacyjnych i ewentualnego podpiwniczenia;
  • Stworzenie ścian zewnętrznych, schodów betonowych i stropów;
  • Wykonanie konstrukcji dachowej, termoizolacji dachu, pokrycia go i zbudowanie komina;
     
  • Montaż okien i drzwi;
  • Wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej oraz montaż paneli fotowoltaicznych;
  • Wykonanie suchych tynków;
  • Budowa ścian wewnętrznych, wykończenie ścian i podłóg, a także łazienki i kuchni, instalacja gniazdek, włączników, oświetlenia.
  • Wykonanie izolacji ścian.

Tym samym budynek możne być odebrany, a my możemy zabrać się za wykończenie wnętrza i aranżację pomieszczeń.