g

Gravida proin loreto of Lorem Ipsum. Proin qual de suis erestopius summ.

Recent Posts

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Follow Us:
Wróć na górę
jak układać panele w przedpokoju

Kierunek układania paneli w przedpokoju – w którą stronę układać panele?

Przedpokój to wizytówka każdego domu, dlatego wybór odpowiedniego kierunku układania paneli może znacząco wpłynąć na końcowy wygląd. Lepiej postawić na klasyczną symetrię, czy zaryzykować bardziej nietypowym rozwiązania? Poniżej przedstawiamy, dlaczego odpowiedni kierunek układania może całkowicie odmienić pomieszczenie.

Jak układać panele – kierunek i światło są istotne

Każdy projektant czy nawet wykonawca doskonale wie, jak istotny wpływ na wystrój obiektu ma rodzaj oświetlenia. Należy wziąć pod uwagę nie tylko oświetlenie sztuczne, ale także sposób padania promieni słonecznych i ich wpływ na postrzeganie aranżacji. Miejsce, z którego padają promienie, należy również uwzględnić podczas analizy kierunku układania paneli. Dlaczego?

Obecnie w sprzedaży coraz częściej są dostępne panele z widoczną strukturą na powierzchni. W zależności od rodzaju materiału, jaki imitują, mogą to być wzory drewna lub kamienia. Część z produktów ma dodatkowo ciekawie wykończone krawędzie. Na każdej z drobnych ścianek widocznych w strukturze elementów będą opierały się promienie słoneczne wpadające do wewnątrz. Decyzja o tym, w którą stronę układać panele podłogowe, może podkreślić wybraną strukturę, a inne uczynić niewidocznymi.

Kierunek układania paneli w przedpokoju – ważne wskazówki

Z reguły o tym, jak kłaść panele podłogowe, myślimy przeważnie dopiero wtedy, kiedy podłoga znajduje się już w pomieszczeniu i aklimatyzuje się, czekając na montaż. Niestety jest to błąd – już na samym należy zaplanować kierunek układania paneli. Sposób ułożenia desek decyduje o optycznym wydłużeniu lub skróceniu pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne w przedpokoju oraz innych, długich i wąskich, lub przeciwnie, krótkich i szerokich, pomieszczeniach.

Decydując się na panele w przedpokoju, należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

– kierunek i kąt padania światła,

– rodzaj fugi przy panelach,

– uwarunkowania pomieszczenia (wielkość, równość ścian, ostateczny efekt wizualny),

– ostateczny styl wykończenia pomieszczenia,

– krawędzie i ościeżnice oraz kąt nachylenia/nierówności ścian. (szczególnie ważne w starszych budynkach i kamienicach, w których ściany nie należą do najprostszych).

Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi, jaką jest układanie paneli w Warszawie. Na terenie stolicy i jej okolicach tworzymy i remontujemy nowoczesne oraz designerskie przestrzenie.

Jak kłaść panele – wzdłuż czy w poprzek?

Układanie paneli podłogowych wzdłuż lub w poprzek zależy nie tylko od upodobań estetycznych. Duże znaczenie ma kształt i wymiar pomieszczenia. Jeżeli pokój, w którym chcesz układać panele, jest idealnie kwadratowy – kierunek ich położenia nie ma najmniejszego znaczenia. Zwykle jednak mamy do czynienia z pomieszczeniami zbudowanymi na bazie prostokąta. W takim przypadku kierunek montażu będzie istotny.

Jeżeli na krótszym boku znajdują się okna, panele powinno się kłaść wzdłuż dłuższego boku. Jeżeli chcemy wydłużyć optycznie krótszy bok, wtedy należy kłaść panele równolegle do okna znajdującego się na krótszym boku. Jest to jednak zabieg, na który nie zawsze warto się zdecydować. Zatem jak kłaść panele względem okna?

Układanie paneli – kierunek względem okna i drzwi

Podstawową zasadą jest układanie paneli prostopadle do okna. Wówczas promienie słoneczne wpadające do wewnątrz pomieszczenia podkreślą strukturę i nieregularny rysunek na powierzchni podłogi. Taki kierunek układania paneli w przedpokoju wydłuży także optycznie pomieszczenie. Kłopotliwą sprawą może się okazać rozmieszczenie okien po różnych stronach, jednak na to również jest rozwiązanie! Jeśli okna znajdują się na jednej ścianie, panele układa się prostopadle do niej. Natomiast w przypadku, kiedy są na dwóch ścianach lub więcej, kierunek układania paneli podłogowych wyznaczają drzwi. Powinniśmy wtedy układać panele bezpośrednio do okna znajdującego się naprzeciwko drzwi wejściowych.

Jednak sporo osób może uznać, że nie w każdym pomieszczeniu sprawdzi się takie wyznaczanie kierunku układania paneli. Dlatego właśnie drugim punktem odniesienia będą drzwi wejściowe do pomieszczenia. W pokojach ślepych, które nie mają okna zewnętrznego, panele powinno się układać prostopadle do wejścia. W ten sposób układa się również płytki ceramiczne drewnopodobne w kuchniach czy łazienkach. Również w pomieszczeniach o nietypowych kształtach, wielościennych, okrągłych lub o skośnych podłożach, należy kierować się ułożeniem drzwi wejściowych.

W którą stronę kłaść panele, aby wydłużyć pomieszczenie?

Panele podłogowe ułożone zgodnie z kierunkiem padania światła zawsze wydłużą optycznie pomieszczenie. Co jednak zrobić w przypadku długich i wąskich pomieszczeń takich jak przedpokój? Ponieważ z reguły nie pada tam zbyt wiele naturalnego światła, nie trzeba stosować się do zasady montowania podłogi wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych (czy też sztucznego światła). W tym momencie należy użyć drugiej złotej zasady.

Jeśli pomieszczenie jest wąskie i chcemy je poszerzyć optycznie, należy ułożyć kilkanaście rzędów paneli wszerz. Oczywiście, należy pamiętać, że taki montaż jest dość pracochłonny i w przypadku krzywych ścian może być dodatkowo problematyczny do wykonania. W przypadku szerokiego, ale krótkiego pokoju, ponownie stosujemy się do zasady montażu paneli wzdłuż, np. wzdłuż dłuższej ściany pomieszczenia.

Zainteresowaliśmy Państwa konkretnym sposobem układania paneli? Zatem nasza firma budowlana w Warszawie, EC Construction, oferuje usługi budowlano-remontowe, gdzie z dbałością o każdy szczegół zajmiemy się stworzeniem luksusowej przestrzeni.

FAQ:

1. W jakim kierunku rozpocząć układanie paneli podłogowych?

Przyjmuje się, że w przedpokoju powinno się zamontować panele podłogowe równolegle (wzdłuż pomieszczenia), a nie wszerz.

2. Panele prostopadle do okna czy równolegle?

Jeśli pomieszczenie ma okno, panele należy układać prostopadle do niego, a więc równolegle do kierunku, w jakim padają promienie słoneczne. Gdy w pomieszczeniu jest więcej okien – wtedy należy układać panele względem okna, które znajduje się naprzeciwko drzwi.

3. W jakim kierunku układać panele w wąskim korytarzu?

W wąskich przestrzeniach panele układa się je równolegle do ściany, tak, aby ułożona powierzchnia nadawała charakteru dłuższego korytarza.