g

Gravida proin loreto of Lorem Ipsum. Proin qual de suis erestopius summ.

Recent Posts

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Follow Us:
Wróć na górę
Jak wyciszyć pokój

Jak wyciszyć pokój?

W niezwykle dynamicznym świecie, wielu z nas szuka sposobu na stworzenie oazy spokoju i ciszy w swoich domach. Jednym z kluczowych elementów tego zadania jest skuteczne wyciszenie pomieszczeń, w których przebywamy. Zapraszamy do zapoznania się z różnymi metodami i technikami, które pozwolą na skuteczne wyciszenie pokoju, tworząc harmonijną przestrzeń sprzyjającą odprężeniu.

Wyciszenie pokoju – co warto wiedzieć?

Panuje przeświadczenie, że aby poprawić komfort akustyczny w przypadku domu jednorodzinnego lub mieszkania, należy przeprowadzić remont, ewentualnie już na etapie budowy zająć się tym tematem. Faktycznie jest to najskuteczniejsza metoda wyciszenia, jednak niejedyna. Istnieje także kilka domowych sposobów, aby bez większych ingerencji poprawić akustykę w naszych wnętrzach. Jednym z takich domowych sposobów może być przestawienie mebli lub zakup dodatkowych. W końcu hałas doskonale niesie się w pustych pomieszczeniach, a obecnie bardzo modne minimalistyczne wykończenie wnętrz – temu sprzyja. Ustawienie regałów, szaf czy ciężkich, drewnianych komód, które bardzo dobrze izolują dźwięki, przy ścianie, przez którą przechodzi największy hałas, na pewno nieco go zniweluje.

Wymiana dywanów na grubsze pomoże nie tylko w zmniejszeniu hałasu pochodzącego z niższych kondygnacji, ale także nasi sąsiedzi nie będą słyszeć dźwięków generowanych przez nas samych. Z kolei grube zasłony w oknach powinny zmniejszyć gwar dochodzący z zewnątrz.

Wygłuszenie pokoju – czym się różni od wyciszenia?

Wielu z nas doświadczyło problemów z głośnymi sąsiadami za ścianą albo gwarem ulicy, który nie pozwala się skupić lub zasnąć. A może sami za głośno słuchamy muzyki i to do nas kierowane są pretensje? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wygłuszenie ścian. Wygłuszenie to inaczej izolacyjność akustyczna, która ma na celu odizolowanie pomieszczenia od odgłosów dochodzących z zewnątrz. Warto zaznaczyć, że także hałasy generowane przez nas tylko w niewielkim stopniu będą wychodziły poza nasze pomieszczenie. W celu wygłuszenia mieszkania stosuje się dźwiękoizolacyjne materiały budowlane i wykończeniowe, takie jak np. wełna mineralna, płyty akustyczne, czy pianka akustyczna. Izolacyjność akustyczną danego pomieszczenia mierzy się, porównując poziom hałasu w jego wnętrzu i na zewnątrz po zastosowaniu jednego z rodzajów materiału wygłuszającego. Izolacja akustyczna podawana jest w decybelach (dB).

Podstawowe wyciszenie mieszkania otrzymamy, jeśli zastosujemy materiały o izolacyjności 1-3 dB, natomiast, jeśli zależy nam na mocniejszej izolacji akustycznej, powinniśmy wybrać materiały wygłuszające o parametrach 4-8 dB. Tak mocną izolację akustyczną możemy zastosować np. w przypadku pobliskiego ruchu kolejowego albo nisko latających nad naszym domem samolotów.

Jak wyciszyć pokój w czasie remontu lub budowy?

Najlepszym sposobem na wyciszenie ściany jest wypełnienie jej wełną mineralną, która zostanie przykryta specjalnymi płytami akustycznymi. Są to płyty gipsowo-kartonowe o strukturze zapewniającej skuteczniejsze wyciszenie ścian. W przypadku ścianek działowych, płyty najlepiej położyć po obu stronach konstrukcji. Oprócz waty można umieścić w nich także maty wygłuszające, które zwiększą izolacyjność akustyczną. Jeżeli planujemy wygłuszenie ścian murowanych, to również możemy zastosować wełnę i płyty akustyczne. Płyty można osadzić na konstrukcji metalowej lub drewnianej.

Jak wyciszyć pokój – materiał pokrycia ścian

Oprócz konstrukcji i wypełnienia ściany, na jej wygłuszenie może wpływać także sposób jej wykończenia, czyli materiał pokrycia. Najlepiej pod względem wyciszenia sprawdzają się:

panele akustyczne – panele tapicerowane są estetyczne i dobrze tłumią dźwięki,

korek ścienny – podobnie jak dyfuzor korkowy, panele ścienne z korka mają dobre właściwości izolacyjne, a sam korek na ścianach jest dość modnym i widowiskowym dodatkiem do wnętrza,

tapety akustyczne – zwykle jest to tapeta na podkładzie korkowym, która tłumi nieco słabiej od paneli korkowych, ponieważ ma od nich mniejszą grubość, a jej cena jest dość wysoka,

płyty binarne – są wykonane z pianki HDS o bardzo dużej skuteczności izolacji, z powierzchnią pokrytą tworzywem sztucznym, na których powierzchni wykonano szereg zagłębień w kształcie sześcianu, więc ich kształt przypomina zapis kodu binarnego.

Wyciszenie sufitu od sąsiada i pozostałych części pokoju, czyli sposoby na mieszkanie w bloku

Podwieszany sufit – to idealne rozwiązanie, aby wyciszyć stąpania i inne hałasy sąsiadów z góry. Wystarczy zwykły sufit wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, który zostanie wytłumiony materiałem izolacyjnym. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku wełna mineralna lub kauczuk syntetyczny.

Wygłuszenie ściany od sąsiada – w tym przypadku możemy użyć tych samych materiałów, co w przypadku podwieszanego sufitu. Warto zdecydować się jednak na płyty o cienkim materiale izolacyjnym (ekrany akustyczne) tak, aby nie zmniejszać niepotrzebnie metrażu naszego mieszkania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także mata wygłuszająca.  Jest bardzo skuteczna i nie zabiera wiele przestrzeni.

Wygłuszenie drzwi i podłogi – te elementy również mogą zwiększyć izolację akustyczną. Możemy również postawić na zakup specjalnej gumy lub pianki uszczelniającej, którą nakłada się na futrynę. Z pewnością warto zdecydować się na specjalne modele drzwi, które prowadzą do tłumienia dźwięków zewnętrznych oraz maty i podkłady akustyczne do podłóg.

Kasetony sufitowe – na rynku dostępnych jest sporo modeli, których odpowiednia grubość może doprowadzić do poprawienia izolacji akustycznej. Co prawda, nie będzie to ogromna zmiana, jednak różnica będzie widoczna.

Wyposażenie pokoju – pusta przestrzeń gwarantuje spore rozchodzenie się dźwięku. Jeśli jednak wypełnimy ją produktami o miękkiej konstrukcji, izolacja zostanie poprawiona. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o typowe produkty wyposażenia każdego domu i mieszkania: firanach, poduszkach, wykładzinach.

Wyciszenie ściany od sąsiada – dlaczego warto?

Wiele osób szuka sposobu na wyciszenie pokoju w bloku, bo to jednak najczęściej we wspólnocie mieszkaniowej ściany przepuszczają wydawane dźwięki z mieszkań sąsiadów, czy też hałasu miejskiego życia. Wygłuszenie pokoju to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciszę. Jest to również świetny sposób na zapewnienia komfortu osobom pracującym w nocy, a w dzień odsypiającym. Niektórzy domownicy lubią także czasami posłuchać głośnej muzyki, więc wytłumienie pokoju to dla nich jedyny sposób, aby żyć w dobrych relacjach z sąsiadami.

Jak wygłuszyć ścianę pokoju domowymi sposobami?

Umeblowanie – jak wspomnieliśmy wcześniej, sporo pustej przestrzeni zdecydowanie utrudnia właściwą akustykę. Zatem aranżując pokój, warto zdecydować się na zakup sporych rozmiarów mebli lub ich dużej ilości, dzięki czemu dźwięk napotka wiele przeszkód.

Okna – przy wymianie okien, warto decydować się na produkty, które charakteryzują się odpowiednią izolacją akustyczną. Dzięki temu odetniemy się od dźwięków dochodzących z ulicy.

Pluszowe zasłony – aby wyciszyć pokój domowym sposobem, można również postawić na wykonane z pluszu zasłony, które pozwolą na wyciszenie dźwięków rozchodzących się wewnątrz pokoju.

Dodatkowy wystrój wnętrza ­– wszelkiego rodzaju obrazy, wykładziny i wspomniane wcześniej elementy miękkie zdecydowanie usprawnią akustykę wnętrza, bez konieczności wygłuszania ścian.

Makatki – mowa o niewielkich ozdobach wykonanych z tkaniny dekoracyjnej. Mogą one posłużyć do ocieplenia oraz wyciszenia pokoju. Możemy je kupić, ale są one również możliwe do zrobienia samodzielnie.

FAQ:

1. Ile kosztuje wyciszenie pokoju?

Cena zależy od sposobu, jakości materiału, regionu Polski i firmy. Można założyć, że metr kwadratowy wygłuszenia ścian wewnętrznych to koszt około 200 zł.

2. Jak wygłuszyć pokój?

Wystarczy zwykły sufit wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, który zostanie wytłumiony materiałem izolacyjnym. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku wełna mineralna lub kauczuk syntetyczny.

3. Czym wygłuszyć ściany w pokoju?

Aby wygłuszyć ściany, możemy zastosować wewnętrzne ekrany akustyczne. Takie płyty wypełnione wełną mineralną wygłuszą pokój, a także będą unikatową dekoracją.