g

Gravida proin loreto of Lorem Ipsum. Proin qual de suis erestopius summ.

Recent Posts

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Follow Us:
Wróć na górę

O czym pamiętać, planując budowę tarasu?

Własny taras to ogromny luksus, na który powinna pozwolić sobie każda osoba budująca dom. To skuteczny sposób na podwyższenie komfortu domowników, możliwość przebywania na świeżym powietrzu, kiedy ma się na to ochotę i ogromna estetyka połączona z funkcjonalnością.

Odpowiednia lokalizacja i nasłonecznienie tarasu

Na samym początku, planując projekt tarasu, należy zwrócić uwagę na usytuowanie działki oraz jej wielkość. Równie istotne jest także najbliższe otoczenie wokół niej. Taras powinien sprzyjać odpoczynkowi i wyciszeniu, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli będzie on ułożony w takim miejscu, aby widok skierowany był na ogród – na odprężającą zieleń. Najwygodniej będzie zlokalizować go albo jako część budynku domu – np. pod fragmentem stropu, albo na samym gruncie. Co ciekawe, coraz częstszym pomysłem jest lokalizowanie tarasu na poziomie piętra lub poddasza, wykorzystując tym samym powierzchnię nad garażem. To świetny sposób, jeśli nasza działka nie jest zbyt duża bądź też jest zacieniona. Zyskamy tym samym miejsce oraz dostęp do światła słonecznego.

Kwestia zlokalizowana tarasu pod względem ekspozycji na słońce jest zależna tak naprawdę od indywidualnych wyborów każdej osoby. Mimo to powszechnie rekomenduje się, aby był wystawiony na stronę południową, ponieważ zagwarantuje doskonałe warunki zarówno w ciągu dnia, jak i pod wieczór. Orientacja tarasu na stronę północną bądź wschodnią niestety wiąże się z utrudnionym dostępem do światła, chłodem i cieniem. Ważne jest także rozważenie, z jakim pomieszczeniem będzie on sąsiadować. Chodzi o funkcjonalność, dlatego najczęściej taras jest połączeniem z jadalnią albo salonem.

Zapewnienie maksymalnego komfortu i prywatności

Nie da się ukryć, że taras powinien być miejscem, gdzie czujemy się komfortowo i mamy zapewnioną prywatność. Równie istotne jest, aby nie naruszać jej także w przypadku sąsiadów. Dlatego zgodnie z przepisami, zaprojektowany taras musi znajdować się w odległości minimum 1,5 metra od granicy działki.

W przypadku gdy nasza posesja jest wąska, być może trzeba będzie zaprojektować tę część wypoczynkową od strony frontu domu. Jednak dziś nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ architekci proponują wiele ciekawych i skutecznych rozwiązań, które pozwalają na skuteczne odseparowanie tarasu od widoku przechodniów czy sąsiadów. Oczywiście najbardziej rekomendowane będzie przesunięcie budynku wgłąb działki, jednak musi się to odbyć już na etapie projektu domu. Jeśli nie mamy już takiej możliwości, możemy zastosować elementy małej architektury oraz zieleni. Dzięki nim zapewnimy sobie maksymalną prywatność. Możesz postawić na ponadczasowe pergole, krzewy i drzewka, podcienia czy markizy.

Atrakcyjny styl aranżacji tarasu

Bardzo ważne, aby część tarasowa komponowała się stylistycznie z całym budynkiem i otoczeniem. W końcu ma ona współgrać, uzupełniać całość, a nie stanowić odrębną jednostkę. Dlatego przyjrzyj się, jakie materiały wykorzystano do wykończenia elewacji bądź ogrodzenia, jaka kolorystka jest przewodnia i wybierz je także do aranżacji tarasu. W efekcie uzyskasz harmonijny wygląd. Zwróć uwagę również na jakość wybieranych materiałów oraz mebli, aby posłużyły one przez wiele lat w nieustannie dobrym stanie. Wybierz renomowanych producentów i postaw na sprawdzoną firmę budowlano-remontową, która zajmie się stworzeniem zachwycająco pięknego tarasu, jaki będzie funkcjonalny i efektowny.